Logo-doh

ژورنال تصویر سلامت
 مرکز تحقیقات مدیریت خدمات بهداشتی درمانی تبریز
دانشگاه علوم پزشکی تبریز

 دانلود نامه همراه مقاله

 

توجه: از تاریخ 1-7-97 شیوه رفرنس نویسی مورد استفاده در مجله تصویر سلامت، ونکوور می باشد.

ژورنال تصویر سلامت مرکز تحقیقات مدیریت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مقالات زير را براي انتشار مي‌پذيرد: مقالات پژوهشي، مقالات مروري، گزارش کوتاه، گزارش مورد و نامه به سردبير در زمينه علوم پزشکي با محوریت: 1- مدیریت در سیستم سلامت شامل :کیفیت در ارائه خدمات سلامت، عدالت در سلامت، مشارکت جامعه و مشارکت بین بخشی در سیستم سلامت 2- اپیدمیولوژي و بار بیماری­ها در سیستم سلامت، پیشگیري از بیماری­ها 3- محیط زیست و سلامت 4- اطلاعات سلامت و کتابداري 5- اقتصاد سلامت، سیاست­گزاري در سلامت. این ژورنال به زبان فارسی با چکیده فارسی و انگلیسی منتشر می شود. مسئولیت کامل منابع و مطالب مندرج در مقالات از دیدگاه علمی، اخلاقی و حقوقی بر عهده نویسندگان آن­هاست.
 
راهنمای ارسال مقاله
ارسال مقاله به ژورنال"تصویر سلامت" از طریق سیستم ارسال آنلاین انجام می گیرد. جهت تسهیل این فرآیند، این سیستم به نحوی طراحی شده که برخی از اقدامات کنترلی را به­ صورت اتوماتیک انجام داده و اشکالات فنی را بلافاصله به کاربر اطلاع داده و وی را به دستورالعمل های مربوطه هدایت می کند.
برای ارسال مقاله نخست یک حساب کاربری (اکانت) ایحاد کرده و وارد داشبورد خود در سیستم شوید (اگر در فرایند ایجاد حساب کاربری با مشکلی مواجه شدید آن را به دفتر ژورنال اطلاع دهید). نویسنده ارسال کننده مقاله، مسئولیت را به نمایندگی از تمامی نویسندگان به عنوان نویسنده مسئول به عهده خواهد گرفت و بایستی جزئیات کامل شامل آدرس ایمیل، شماره تلفن و آدرس را در پروفایل آنلاین خود وارد نماید.
ارسال مقاله یا هرگونه بازبینی­ های بعدی در دفتر ژورنال ارزیابی خواهد شد و در صورت نیاز به اصلاح، ممکن است ارسال به­ طور موقت لغو گردیده و به نویسندگان که مسئول ساماندهی ارسال مقاله و ارائه اطلاعات مورد نیاز هستند عودت داده شود. در صورتی که در رابطه با ارسال مقاله سؤالی داشتید، می­ توانید با دفتر ژورنال تماس حاصل فرمایید 
(041-33346243).
 
شرایط ارسال: مجوز دسترسی باز، کپی رایت، هزینه ها
پس از ارسال مقاله، نویسندگان بایستی یک مجوز انحصاری برای انتشار آثار آن­ها در ژورنال، تحت Creative Commons license 4.0 (CC-BY-NC) را امضا نمایند. نویسندگان دارنده حق کپی رایت آثار خود هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به سیاست کپی رایت و توافقنامه مجوز مراجعه نمایید.
در حال حاضر، هیچ هزینه ای برای ارسال مقاله یا انتشار آن­ها در "تصویر سلامت" دریافت نمی شود. انتشار دسترسی باز توسط معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز حمایت می گردد.
 
 نامه همراه مقاله
نامه همراه مقاله برای ارسال تمامی مقالات ضروری است. نویسندگان بایستی موارد زیر را هنگام ارسال نامه همراه مقاله تایید نمایند:
اصالت مقاله ارسالی که فقط به این ژورنال ارسال شده و در حال حاضر در هیچ جای دیگری انتشار نیافته و برای انتشار نیز تحت بررسی قرار ندارد مگر این­که در نامه همراه مقاله این مسأله ذکر گردد. در زمینه انتشار مجدد به خط مشی ادیتوریال ما مراجعه فرمایید.
این­که هیچ جمله­ ای از منبع دیگری کپی نشده است. به بخش سرقت ادبی در خط مشی ادیتوریال مراجعه نمایید.
نویسنده ارسال کننده مقاله مسئولیت ارسال را از جانب سایر نویسندگان به عنوان نویسنده مسئول به عهده می­گیرد.
تمامی نویسندگان، مقاله را بررسی نموده، تأیید کرده و نسبت به ارسال مقاله اظهار رضایت دارند و نسبت به تمامی جنبه ها در زمینه صحت و صداقت آن مطابق با معیارهای ICMJE مسئول هستند.
نامه همراه مقاله بایستی اطلاعات زیر و هر گونه اطلاعات مازاد که در راهنمای مقالات ویژه وجود دارد در برگیرد.
توضیح اینکه چرا مقاله ارسال شده باید در ژورنال منتشر شود (نو بودن اثر)
توضیح در مورد مسائل مربوط به خط مشی های ژورنال
توضیح در مورد هرگونه تضاد منافع بالقوه
ذکر شماره ویژه ژورنال که مقاله ارسالی باید در آن منتشر شود.
نویسندگان می توانند داوران همتا را با ارائه نام، آدرس ایمیل موسسه، ORCID یا Scopus ID آنها برای مقاله ارسالی خود پیشنهاد دهند لطفا در مورد پیشنهاد داوران همتا و همچنین استفاده از شناسه های منحصر بفرد به خط مشی های ادیتوریال مراجعه نمایید.
نویسندگان همچنین می توانند جزئیات افرادی را که تمایل ندارند مقاله آن­ها را بررسی کنند، ارائه کنند.
ارائه عمدی اطلاعات غلط مانند نام­ها و یا آدرس های ایمیل جعلی باعث رد مقاله شده و ممکن است منجر به تحقیقات بیشتر به دلیل خط مشی سوء رفتار منجر شود.
نامه حق تألیف:  قبل از انتشار مقاله، تمام نویسندگان لازم است نامه حق تألیف را به­ صورت جداگانه امضا نموده و  ارسال نمایند. امضای نویسنده مسئول به تنهایی برای انتشار مقاله کافی نمی باشد.
 

شیوه نگارش مقاله:
مقالات به صورت: مقالات پژوهشی اصیل (Original Article)، گزارش مورد (Case Report)، مقالات مروری (Review Article)، مقاله كوتاه (Short Communication) و نامه به سردبیر(Letter to Editor)  در شاخه های گوناگون علوم پزشكی در ژورنال پذیرفته می شود.
 
مقاله ارسالی باید شامل قسمت­های زیر باشد :
صفحه عنوان، چکیده فارسی، چکیده انگلیسی، مقدمه، مواد و روش­ها، یافته­ ها، بحث، نتیجه گیری، ملاحظات اخلاقی، تضاد منافع، تقدیر و تشکر، منابع، فایل­های تکمیلی.
 

صفحه عنوان:
صفحه عنوان بايد حاوي عنوان مقاله (فارسی و انگلیسی)، نام و درجه ی علمی نویسنده یا نویسندگان به ترتیب اولویت و همچنین وابستگی آن­ها  (Affiliation) به هر دو زبان انگليسي و فارسي باشد. در اين صفحه بايد آدرس پست الکترونیک (Email)، شماره شناسایی ORCID یا ResearcherID  در صورت وجود، شماره تلفن همراه نويسنده‌ مسئول ذکر گردد.
چکیده بایستی ساختار یافته (چکیده مبسوط)  و باید سرعنوان­ها را در بر گیرد. چکیده غیر ساختار یافته ( حداکثر 150 کلمه) شامل سرعنوان نیست.
چکیده: مقاله پژوهشي بايد داراي چکیده ساختار یافته (فارسی و انگلیسی) باشد.

چکیده مبسوط:
چکیده مبسوط به زبان انگلیسی نوشته شود و حداکثر دارای 1000 کلمه باشد. داری زیرعنوانهای مشابه مقاله اصلی بوده و تاکید بر قسمت مواد و روشها و نتایج مقاله باشد.
چکیده مبسوط دارای ساختار زیر باشد:
• Background (حداکثر 150 کلمه)
• Methods (حداکثر 300 کلمه)
• Results (حداکثر 400کلمه)
• Conclusion (حداکثر 150 کلمه)
• کلیدواژه(3تا 5 واژه‌ کليدي)- کلید واژه ها از MeSh و یا سرعنوانهای موضوعی پزشکی به زبان فارسی استخراج شود.
در مرحله ارسال دستنوشته، اجباری نیست تمامی دستنوشته های ارسالی دارای چکیده مبسوط باشند زیرا چکیده مبسوط برای مقالاتی خواسته می شود که پذیرفته شده اند.
 
مقاله پژوهشی اصیل  (Original Research Article)
صفحه عنوان (عنوان مقاله، اسامی و آدرس نویسندگان به صورت فارسی و انگلیسی)، چکیده ساختار یافته، (فارسی و انگلیسی)،کلید واژه ها، مقدمه، مواد و روش­ها (شامل روش پژوهش، خصوصا نوع روش­های آماری و ذكر مشخصات كامل نمونه ها ی شركت كننده از جمله جمعیت مورد مطالعه، حجم و نمونه و غیره است)، یافته ها (شامل چکیده اطلاعات و داده های به دست آمده و مهمترین یافته های پژوهش است)، بحث، نتیجه گیري (شامل خلاصه ای از تفسیر و شرح یافته ها، و ذكر نتیجه نهایی تحقیق می باشد)، ملاحظات اخلاقی، تضاد منافع، تقدیر و تشکر (کد اخلاقی، کد ثبت کارآزمایی، شماره ثبت کمیته اخلاق، کد مصوب طرح تحقیقاتی و کد مصوب پایان­نامه)، منابع (حدود30 منبع)، جداول، توضیحات جداول و لیست فایل های اضافی (تکمیلی).
متن مقاله پژوهشی حداکثر 5500 کلمه باشد.
 

گزارش موردی (Case Report)
گزارش سیتماتیک در مورد نمونه های مهم کمیاب و یا جالب توجه برای کار متخصصین. مقاله خود را به ترتیب زیر آماده کنید: صفحه عنوان، چکیده غیر ساختار یافته فارسی و انگلیسی (حداکثر 150 کلمه)، کلید واژه ها، مقدمه (دلیل انتخاب مورد و هدف از مطالعه آن را توضیح دهد)، گزارش موردی (خلاصه ای از یافته های بالینی، یافته های غیرطبیعی آزمایشگاهی روش درمان و نتیجه حاصله از درمان بیان شود)، بحث، نتیجه گیری (خلاصه ای از یافته ها و كشفیات اصلی و علل منحصر به فرد بودن مورد مطرح گردد)، ملاحظات اخلاقی، تضاد منافع، تقدیر و تشکر، منابع (حدود 13 منبع)، جداول، توضیحات جداول، لیست فایل های اضافی (تکمیلی).
در تهیه این مقالات باید توجه داشت كه اسرار بیمار محرمانه بماند و همچنین یك فرم رضایت نامه از بیمار تهیه گردد و ضمیمه مقاله شود.
 


مروری  (Review Article)                                                                                                                                              
اين مقالات به دعوت هيأت تحريريه ژورنال نوشته مي شوند؛ اما نويسندگان نيز مي توانند پیشنهاد خود را براي نوشتن اين مقالات به سردبير ارائه نمايند. مقالات مروري بايد به روز باشند و در آن بايد مروري بر يک موضوع در زمينه علوم پزشکی انجام شود. ساختار آن بايد به صورت: صفحه عنوان، چکیده فارسی و انگلیسی (به صورت غیر ساختارمند)، کلید واژه ها، مقدمه، سرعنوان های مورد نیاز در متن، بحث، نتیجه گیری، ملاحظات اخلاقی، تضاد منافع، تقدیر و تشکر، منابع، جداول، توضیحات جداول، لیست فایل های اضافی (تکمیلی).
مقاله مروری بایستی به یكی از دو شكل زیر تهیه گردد:
مقالات مروری (Systematic Review) می تواند به­ صورت متاآنالیز، متاسنتز یا بدون تحلیل آماری باشند. این مقالات دارای اجزای مقالات پژوهشی اصیل (با چکیده فارسی و انگلیسی غیر ساختارمند) می باشند. تعداد منابع حداقل 50 منبع.
 
مقالات مروری (Narrative Review) فقط از پژوهشگران مجرب و مسلط به موضوع مقاله، كه دارای تألیفاتی در آن زمینه هستند، پذیرفته می شود. اجزای این گونه مقالات شامل چكیده (فارسی و انگلیسی غیر ساختارمند)، مقدمه، بحث، نتیجه گیری و حداقل دارای 20 الی 50 منبع باشند و حدا كثر در 5000 كلمه تهیه شوند.
 

مقاله كوتاه (Short Communication)
یك مقاله تحقیقاتی كوتاه، از نظر ساختار مانند مقالات پژوهشی اصیل است. اين مقالات شامل صفحه عنوان، چکیده ساختار یافته انگليسي و فارسي حداکثر (150 کلمه) و متن مقاله (حداکثر 1500 کلمه) مي باشند و از بخش­هاي زير تشکيل شده اند: مقدمه، مواد و روش­ها، نتايج، بحث، ملاحظات اخلاقی، تضاد منافع، تقدیر و تشکر، حداکثر دو جدول يا شکل و حداکثر 15 منبع.
 

نامه به سردبیر 
(Letter to Editor)
نامه به سردبیر دارای موضوعاتی مانند نقدی بر مقالات قبلی، نقد یا مرور كتاب ها، تحلیل یك موضوع مرتبط با علوم پزشكی، گزارش و نقد گردهمایی های علوم پزشكی، شرح و بسط یك ایده و یا باز نمودن یك موضوع پیچیده است و در مورد نقد مقالات قبلی، بایستی حداکثر 3 ماه پس از انتشار مقاله ارسال گردد. همچنین، نامه به سردبیر قبل از انتشار، ابتدا به نویسندگان مقاله مذکور ارسال می گردد و در صورت امکان، مقاله انتقادی و پاسخ نویسندگان همزمان منتشر خواهد شد. متن نامه به سردبیر در حداکثر 1000 کلمه، 5 منبع و بدون ساختاربندی نوشته می شوند.

یادداشت (Commentaries and Opinions): این بخش دربرگیرنده تحلیلی عمیق از مسائل فعلی که مورد علاقه جامعه پزشکی است مانند سیاستگزاری ها، بودجه، آموزش و مواردی از این قبیل را در بر میگیرد. بخش نظرات می تواند در مورد مقاله ای که قبلا منتشر شده نیز نوشته شود. در اینصورت، عنوان به شکل زیر نوشته خواهد شد: «یادداشت: عنوان مقاله مذکور»
مطالب نوشته شده دربخش یادداشت بایستی در راستای حیطه های ژورنال باشد. متن یادداشت حداکثر باید در 1500 کلمه، 10 منبع و بدون ساختاربندی نوشته شود.

ادیتوریال (Editorial): این بخش می تواند یک مقاله یا مطلبی که قبلا در مجله منتشر شده را مخاطب قرار دهد و یا توصیفی کوتاه درباره موضوعی که نیاز به بررسی کامل ندارد و یا موضوعات مورد علاقه خوانندگان را در بر میگیرد، نگاشته شود. ادیتوریال ها به دعوت سردبیر و یا توسط سردبیر نوشته می شوند. ادیتوریال ها باید حداکثر در 1000 کلمه، 5 منبع و بدون چکیده نگاشته شوند.

 
متن مقاله پژوهشی اصیل مطابق با ساختار زیر خواهد بود:
مقدمه: بیان کننده­ ی هدف تحقیق، اهمیت و ضرورت موضوع و چکیده ای از مطالعات مرتبط با تحقیق می باشد و نباید شامل یافته ها و یا بحث در مورد موضوع باشد (حدا كثر در یك صفحه).

مواد و روش­ها: بخش مواد و روش­ها شامل توضیح مناسب جزئیات اهداف مورد آزمایش، ویژگی­های مهم آن­ها، روش­ها، تجهیزات و فرایندهای مورد استفاده باشد به نحوی که محقق دیگر بتواند آزمایش را تکرار کند.

هنگام گزارش آزمایشات مربوط به موارد انسانی، نویسندگان باید اعلام نمایند که فرایندهای بکار رفته منطبق با استانداردهای اخلاقی کمیته مسئول در رابطه با آزمایش­های انسانی (مؤسسه ای و ملی) و همچنین بیانیه هلسینکی در سال 1975 (بازبینی شده در سال 2008) بوده است. اگر شبهه ای در قبال این­که آیا تحقیق انجام گرفته با بیانیه هلسینکی مطابقت دارد، نویسندگان بایستی دلیل خود را برای روش به­ کار رفته توضیح دهند و نشان دهند که گروه بررسی مؤسسه مربوطه به صراحت جنبه های شبهه آمیز مطالعه را تأیید کرده است. در مورد گزارش آزمایشات مربوط به حیوانات، نویسندگان بایستی اعلام کنند که دستورالعمل ملی و مؤسسه ای درباره مراقبت و استفاده از حیوانات آزمایشگاهی مراعات شده است.
بخش مربوط به روش­ها بایستی نشان دهد که پروتکل بوسیله گروه بررسی مؤسسه مربوطه مورد ارزیابی قرار گرفته و هر شرکت کننده در مطالعه فرم رضایت اگاهانه را امضا نموده است.
اگر دستگاهي استفاده شده، نام و آدرس کارخانه سازنده در داخل پرانتز آورده شود. اگر روش مطالعه شناخته شده است، ذکر منبع کفايت مي­کند؛ اما اگر روش مورد بررسي جديد باشد، اطلاعات کافي در مورد آن بايد ارائه گردد؛ طوري­که محقق ديگر بتواند آن را انجام دهد. اگر دارويي استفاده شده، نام ژنريک، دوز و راه تجويز آن بايد قيد گردد. در مورد بيماران، سن و جنس همراه با ميانگين ± انحراف معيار ارائه گردد. روش آماري و هرگونه برنامه کامپيوتري مورد استفاده ذکر شود. سيستم جمع ­آوري داده‌ها نيز بطور واضح بيان شود.

یافته ها: یافته ها باید به صورت متن، جداول، نمودار یا تصاویر به ترتیب ارایه شده در متن باشد. از تكرار داده­های جداول، نمودار یا تصاویر در متن دوباره خودداری شود. اصل نمودارها و منحنی ها به زبان فارسی تنظیم شود. عنوان جداول در قسمت بالای آن و عناوین شکل­ها و نمودارها در پایین آن ها نوشته شود. تعداد اشکال و جداول نباید در کل از 6 مورد تجاوز کند. در این قسمت باید صرفاً یافته های پژوهش قید گردند و از بیان قسمت­های مربوط به مقایسه مطالعات مختلف، بررسی متون، مقدمه، بحث و...  در این قسمت خودداری گردد.

بحث: یافته های جدید و احتمالی و همچنین نتیجه گیری هایی که می توان از مطالعه به ­دست آورد باید مورد تأکید قرار گیرند. قسمت بحث می بایست داده های موجود را با یافته های قبلی مقایسه کند. محدودیت های مربوط به روش­های آزمایش و پیامدهای مربوط به مطالعات آتی باید مشخص گردند. فرضیه های جدید و توصیه های بالینی مناسب بوده و باید به روشنی مشخص گردند. پیشنهادات به ویژه موارد بالینی باید بطور مناسب گنجانده شوند.

نتیجه گیری: در پایان، مقاله بایستی به صورت بندهای مشخص که شامل نتیجه­گیری و پیشنهادها باشد، جمع­ بندی گردد.
نتایج کاربردی پژوهش:  مجله تصویر سلامت، بخش جدید  Research Implications را به مقالات خود اضافه می کند. (منظور از  Research Implications  بیان اثری است که مطالعه بر روی مطالعات بعدی، سیاستها یا عمل پزشکی / سلامت دارد. بعبارت دیگر "تحقیق شما چه تاثیری بر جامعه هدف یا موضوع خواهد گذاشت" پرسشی است که پیامدهای عملی پژوهش آن را پاسخ خواهد داد.)

ملاحظات اخلاقی: تمام مقالات نوشته شده، بر اساس تحقیقات تجربی بر روي نمونه هاي انسانی باید داراي نامه­اي دال بر کسب رضایت نامه آگاهانه و تأییدیه کمیته اخلاقی محل باشند. در مورد محققانی که به کمیته اخلاقی رسمی دسترسی ندارند، اصول مشخص شده در بیانیه هلسینکی باید رعایت گردد. رضایتنامه آگاهانه کتبی باید از هر فرد شرکت کننده در مطالعه یا والدین یا قیم قانونی آن­ها (در مورد افراد نابالغ) اخذ گردد.

تضاد منافع: نويسندگان بايد هرگونه منابع تأمين اعتبار را ذکر نمايد و هرگونه تضادهاي بالقوه منافع از جمله دريافت وجه يا پاداش و مشارکت هر گونه سازماني که ممکن است از انتشار مقاله شما سود يا ضرر ببيند را بيان کند. ذکر کردن موارد فوق سبب رد شدن خود بخود مقاله نخواهد شد؛ اما بهتر است ژورنال از آن­ها مطلع باشد. (نمونه متن تضاد منافع: بدینوسیله نویسندگان اعلام می کنند که این اثر حاصل یک پژوهش مستقل بوده و هیچگونه تضاد منافعی با سازمان­ها و اشخاص دیگری ندارد). برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تعارض در منافع، به خط مشی ادیتوریال مراجعه فرمایید.

تقدیر و تشکر: در بخش تقدیر و تشکر، نویسندگان می بایست از کسانی که در کار ارسال شده مشارکت نموده اما معیارهای درج نام در بخش نویسندگان مقاله را ندارند، تشکر نمایند. ذکر هرگونه کمک یا حمایت در رابطه با ترجمه یا ویرایش توسط اشخاص ثالث مانند مراکز تخصصی تألیف/ ویرایش الزامی است. نویسندگان بایستی از تمامی موارد ذکر شده برای بخش تقدیر و تشکر اجازه کسب نمایند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معیارهای نویسندگی و همچینین تقدیر و تشکر به بخش خط مشی ادیتوریال مراجعه کنید.
در صورتی كه مقاله ارسالی حاصل یك طرح پژوهشی مصوب دانشگاه ها یا مرا كز تحقیقاتی می باشد، كد طرح و یا کد پایاننامه در انتهای مقاله ذكر گردد.


منابع: كلیه منابع حتی منابع فارسی به انگلیسی ترجمه و نوشته شوند. در انتهای منابع فارسی به زبان اصلی آن  در داخل پرانتز اشاره شود (Persian). منابع به ترتیب استفاده در متن شماره گذاری شوند. برای ارجاع به مقالات از اعداد ریاضی داخل پرانتز استفاده شود: مثال (9). در صورتی كه به مراجع پی در پی اشاره می گردد باید بین اولین و آخرین شماره از خط فاصله استفاده كرد؛ در غیر این صورت از حرف "و" باید استفاده گردد: مثال (7-9 یا 5و7). رفرنس ها در جداول و تصاویر بر اساس این که آیتم ابتدا در کدام قسمت از متن مورد استناد قرار گرفته به ترتیب شماره قرار می گیرند.
از تاریخ 1399/07/01 استایل مورد استفاده مجله تصویر سلامت، TUOMS می باشد.

مثال برای مقاله:

Sun L-Y, Zhang Z, Qi J, Chen Z. Empowerment and creativity: A cross-level investigation. Leadersh Q. 2012; 23(1): 55-65.  doi:10.1016/j.leaqua.2011.11.005 

مثال برای کتاب:

Vecchio RP. Organizational Behavior: Core Concepts. 6th Edition. New York: Thomson/South-Western publication; 2006. P. 104-14

چکیده انگلیسی: اجزای این بخش مانند چکیده فارسی است و باید شامل قسمت های (Background and Objectives)، (Material and Methods)، (Results)، (Conclusion)، (Keywords) باشد. مطابقت چکیده فارسی و انگلیسی الزامی می باشد
 
علایم و اختصارات :
از علائم اختصاري استاندارد استفاده شود و از ذکر آن­ها در عنوان و چکیده خودداري گردد. همچنين علائم اختصاري براي بار اول بايد همراه با شکل کامل کلمات آورده شود و در صورت تکرار فقط از شکل اختصار استفاده گردد، مگر اينکه نماد يک واحد اندازه گيري استاندارد باشد. از به کاربردن اختصارات در چکیده و عنوان خودداری گردد.
 
 
مطالعه نمونه چاپي
دفتر ژورنال، نمونه هاي چاپي مقالات را جهت مطالعه قبل از چاپ به نويسنده مسئول مي فرستد تا اصلاحات نهايي لازم را انجام داده و در زمان مقرر به دفتر برگرداند. بعد از امضاي نمونه چاپي توسط نويسندة مسئول، مسئوليت تمام خطاهاي چاپي بر عهدة او خواهد بود.
حق انحصاري نشر (Copyright): ژورنال تصویر سلامت مرکز تحقیقات مدیریت خدمات بهداشتی درمانی صاحب مقالات منتشر شده مي باشد و تمام مقالات چاپ شده در سايت اينترنتي ژورنال در دسترس قرار دارند. هيچ بخشي از مقالات منتشر شده نبايد بدون اجازه ناشر، ترجمه، منتقل يا چاپ مجدد شود.
 انهدام اطلاعات مربوط به روند بررسي مقالات: بعد از انتشار مقاله، نسخه هاي مقاله، نامه هاي نويسنده ي رابط و اشکال و طرح­ها به­مدت 6 ماه نگهداري و بعد معدوم خواهند شد.
 
نهایی سازی مقاله ارسالی
براي اطمينان از اينکه در مقاله تمام معيارهاي لازم رعايت شده است، لطفآ چک ليست را تکمیل نمایید.
صفحه عنوان حاوي عنوان، اسامی و  آدرس نویسندگان ( فارسی و انگلیسی ) و ایمیل و شماره موبایل نویسنده مسئول مقاله
چکیده مقاله (فارسی و انگلیسی)
متن کامل شامل قسمت­های تشکیل دهنده مقاله
ملاحظات اخلاقی مقاله
تضاد منافع
تقدیر و تشکر (ذکر کد مصوب طرح تحقیقاتی و یا پایاننامه و ...)
منابع (تعداد منابع بر اساس نوع مقاله و با استفاده از روش ونکوور می باشد)
فایلهای پیوستی (جداول، اشکال و نمودارها و...)
نامه همراه با مقاله (Cover Letter) با امضا  تمام نویسندگان
 
 بازنگری ثبت مقاله
هرگونه بازنگری آتی در مورد ثبت مقاله بر اساس درخواست از سردبیر می بایست از همان دستورالعمل ارائه شده در اینجا پیروی نماید.
پس از ثبت مقاله بازنگری شده، از نویسندگان خواسته خواهد شد نامه باز-ثبت به همراه جزییات بازنگری بر اساس نظرات ارائه شده توسط سردبیر را ارائه کنند. به دلیل داوری کور، جزییات بازنگری الحاقی نباید حاوی جزییات نویسنده باشد.
 
مرور کلی (اصول فنی نگارش مقاله)

آماده سازی متن:
   فرمت فایل مورد قبولDOC ، DOCX برای ورد 2010، 2013 است. چکیده متن باید به زبان انگلیسی آمریکایی باشد. از فاصله دو خط (double line spacing) استفاده کنید. در موارد مورد نیاز از سرعنوان استفاده کنید. از شماره­ گذاری سطر و صفحه استفاده نکنید (هنگام تبدیل اتوماتیک به PDF این­کار انجام می­گیرد).  از واحد SI استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمامی کاراکترهای ویژه مورد استفاده در متن وارد شده باشند؛ در غیر این­صورت هنگام تبدیل به PDF حذف خواهند شد. از جدا کننده صفحه (page break) استفاده نکنید.
 
آماده سازی منابع:
 اگر به هر مقاله در زیر چاپ که در لیست منابع باشد استناد شود و جهت ارزیابی متن توسط داوران ضروری باشد، در صورت درخواست دفتر ژورنال باید ارائه گردد. به تمامی لینک ها و آدرس وب سایت ها به جای ارائه در متن مقاله بایستی شماره رفرنس اختصاصی داده شود و در لیست رفرنس ها قرار داده شوند. چکیده کنفرانس های منتشر شده، اختراعات دارای شماره و پیش از چاپ­های موجود بر روی سرورهای معروف و شناخته شده را می توانید در لیست رفرنس ها قرار دهید؛ اما متن، جزئیات گرنت و تقدیر و تشکر نباید در این قسمت وارد شوند. نویسندگان، مسئول کسب مجوز برای نقل قول ارتباطات رد و بدل شده شخصی و داده های منتشر نشده از همکارانی که به آن­ها استناد می کنند هستند. نویسندگان، مسئول صحت رفرنس های استناد شده می باشند و بایستی قبل از ارسال مقاله، آن­ها را مورد بررسی قرار دهند.
هنگام استناد به رفرنس ها در زمان ارسال مقاله، نویسندگان باید راهنمای ژورنال تصویر سلامت را در مورد استایل و قالب بندی مراعات کنند. 
 
آماده سازی فرمول ها و معادلات:
معادلات باید در برنامه MathType نوشته شوند (برنامه را از این لینک دانلود نمایید). از تصاویر گرافیکی به عنوان فرمول استفاده نکنید. اطمینان حاصل کنید که معادلات قابل ویرایش هستند. اگر از ابزار ویرایش معادلات قرار داده شده در داخل برنامه Microsoft Word استفاده کرده ­اید، معادلات در طی طرح بندی و صفحه بندی غیر قابل استفاده خواهند بود و ویراستار بخش تولید ممکن است پس از پذیرش مقاله از شما بخواهد تا معادلات را با استفاده از MathType دوباره وارد نمایید. معادلات طولانی باید از متن جدا گردیده و به ترتیب شماره گذاری شوند. می توانید به معادلات در رفرنس های بعدی در درون متن با استفاده از شماره استناد کنید. مثال: معادله 1، معادله 2 و 3
اگر استفاده از تعداد زیادی از معادلات و یا طرح ها اجتناب ناپذیر است، می توانید آن ها را در جدولی از معادلات جمع آوری نموده و از آن یک تصویر تهیه نمایید تا از ایجاد اشکال در حروف چینی خودداری شود.
 
آماده سازی اشکال:
تصاویر باید در متن به ترتیب عددی مورد استناد قرار گیرند (مثال، تصویر 1 یا تصویر 2 و 3). تصاویر را به­ صورت جداگانه ارسال نمایید و در خود متن وارد نکنید. توضیح برای هر تصویر بایستی در زمان ارسال ارائه گردد. تصاویر و توضیحات در پایان فرآیند ارسال، به­  صورت اتوماتیک به فایل PDF Proof اضافه خواهد شد. تصاویری که دارای چند پانل هستند (نامگذاری بخش ها با a,b,c,d) بایستی با هم ترکیب شده و به عنوان یک فایل ارسال گردند.
نمودارها باید در قالب ساده، دو بعدی و بدون پس زمینه شبکه ای ایجاد شوند. اطمینان حاصل کنید که هرگونه جزئیات مشخص درباره بیمار یا بیمارستان حذف گردیده و یا تیره شوند (مثال، تصاویر رادیوگرافی، اسکن ام آر آی، غیره).
اگر تصاویر بیماران استفاده می شود، نباید قابل شناسایی باشند. داده های اصلی که تصاویر از آن­ها تهیه شده اند بایستی در دسترس باشند چون ممکن است سردبیر بخواهد آن­ها را مشاهده کند (مثال، آفیس، SPSS یا سایر تصاویر line art). از استفاده از ابزار روتوش خودداری نمایید مانند ابزار شبیه سازی یا ترمیم در فتوشاپ یا هر ویژگی دیگری که باعث ابهام در دستکاری عمدی گردد. جهت انتشار تمامی تصاویر تحت دسترسی باز، نویسندگان در صورتی که تمایل دارند تصاویری که قبلاً در جای دیگری در ژورنال های غیر دسترسی باز منتشر شده اند باید مجوز آن را از صاحبان حقوق داشته باشند. اشکال و تصاویری که از صفحات وب دانلود شده اند نباید مورد استفاده قرار گیرند مگر اینکه نویسنده، حق باز نشر آن را به عنوان دسترسی باز در اختیار داشته باشد. منبع اصلی و مجوز باید در توضیحات جدول قرار داده شود و همچنین استناد به آن در لیست رفرنس ها قرار گیرد.
 
کیفیت و فرمت فایل:
تمامی تصاویر ارسالی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. به این معنی که کیفیت آن­ها باید 300 dpi برای تصاویر رنگی، 600 dpi برای تصاویر سیاه و سفید و 1200 dpi برای line art ها باشد. انواع فایل های زیر برای بخش تصاویر مورد قبول است:  EPS(مناسب برای نمودارها و یا تصاویر)، PDF (مناسب برای نمودارها و یا تصاویر) Microsoft Word (مناسب برای نمودارها و یا تصاویر، تصاویر باید در یک صفحه باشند)،  Microsoft PowerPoint (مناسب برای نمودارها و یا تصاویر، تصاویر باید در یک صفحه باشند)،  TIFF(مناسب برای تصاویر)، JPEG (مناسب برای تصاویر عکاسی، نه چندان مناسب برای تصاویر گرافیکی). برای حصول اطمینان از این­که در طی ایجاد و چاپ مقاله، تصاویر بالاترین کیفیت را دارند، موارد زیر را مدنظر قرار دهید. هنگام تهیه گراف ها، نمودارها یا هر نوع تصویر از نرم افزاری که استفاده می کنید، EPS و PDF نسبت به TIFF ارجحیت دارند. در صورت امکان ترجیحا از PDF استفاده نمایید زیرا نسبت به فایل ها EPS فشرده تر هستند.
فایل­های داده­ های طراحی بردار به صورت PDF یا EPS ارائه گردد. گراف ها، نمودارها یا تصاویری که در Microsoft Word یا PowerPoint ایجاد شده اند را می توانید به عنوان اشکال ارسال نمایید. فایل ارسال شده تنها می تواند یک صفحه یا یک اسلاید داشته باشد که ابعاد صفحه اسلاید باید به ابعاد شکل مورد نظر تنظیم شود و قسمت های خالی اضافی در اطراف وجود نداشته باشد. عکس ها، اسلاید های بافت شناسی، رادیوگراف ها و غیره باید تحت JPEG یا TIFF ارسال شوند. نباید از Microsoft Word یا PowerPoint برای لیبل، پیکان ها و سایر علائم بر روی عکس ها، اسلاید های بافت شناسی، رادیوگراف ها و غیره استفاده شود؛ زیرا باعث کاهش کیفیت اشکال می گردد. برای این­کار، از نرم افزارهای ویژه ویرایش تصاویر مانند Adobe Photoshop جهت ایجاد فایل های JPEG با TIFF با کیفیت بالا استفاده نمایید. فایل های TIFF باید با LZW compression ذخیره گردند که بدون افت کیفیت انجام می گیرد (حجم فایل را بدون افت کیفیت کاهش می دهد) و باعث می شود زمان آپلود کمتر گردد.
 
دستورالعمل قلم تايپ:
بخش­هاي فارسي: عنوان؛ ياقوت 14 (بولد)؛ نام و مشخصات نويسندگان: ياقوت 10؛ عنوان بخش­ها (چکيده، مقدمه، مواد و روش­ها، يافته ها، بحث و نتيجه­گيري، ملاحظات اخلاقی، تضاد منافع، تقدير و تشکر و منابع): ياقوت 14(بولد)؛ چکيده : لوتوس 11، عناوين موجود در چکیده ( زمينه و اهداف )، مواد و روشها، يافته ها، بحث و نتيجه گيري و کليد واژه ها): ياقوت 11( بولد)، متن مقاله: لوتوس 12.
بخش­هاي انگليسي مقاله: عنوان مقاله: Times New Roman 14 (Bold)، نام و مشخصات نويسندگان: Times New Roman 10 (Bold)       ، عناوين موضوعي چکيده انگليسي (Background and Objectives، Material and methods)
 (Times New Roman 10 (Bold، متن مقاله: Times New Roman 10

آماده سازی جداول:
جداول بایستی در داخل متن اصلی به ترتیب شماره مورد استناد قرار گیرند (مثال، جدول 1 یا جداول 2 و 3). جداول باید سلولی بوده و از returns، tabs یا spaces استفاده ننمایید. جداولی که با استفاده از سایر نرم افزارها به­ صورت تصاویر غیر قابل ویرایش ایجاد شده باشند، مورد پذیرش نیستند. لطفا به یاد داشته باشید که جهت جداول راست به چپ باشد.
جداول باید به ­صورت عمودی و قائم در صفحه رسم شوند. یک عنوان چکیده قبل از هر جدول باید درج شود. همه ستون ها باید سرعنوان چکیده ای داشته باشند که داده های موجود در آن ها را توضیح می دهد. جداول باید به­ صورت ساده، بدون رنگ، سایه یا تصاویر گرافیکی باشند. جداول نباید حاوی Text box، جدول در درون جدول دیگر و یا سلول در درون سلول دیگر باشند. جداول چند بخشی با تعداد متفاوتی از ستون ها یا پانویس ها باید به­ صورت جداول جداگانه مرتب شوند. از کاما برای نشان دادن مقادیر عددی استفاده نفرمایید. نمادها و اختصارات باید بلافاصله در زیر جدول تعریف گردیده و توصیف مختصری نیز ارائه شود. اگر هر جدولی و یا داده های موجود در آن قبلا منتشر شده است، پانویس برای آن جدول باید مشخصات کامل به منبع اصلی آن را ارائه کند. مجموعه داده های بزرگتر یا جداولی که از صفحه A4 پهن تر هستند یا با سایز Letter landscape هستند به­ صورت فایل های اضافی آپلود شوند. دیتاهای جدولی که بصورت فایل های اضافی ارسال می شوند را می توانید به­ صورت Excel Spreadsheet (XLS) یا Comma Separated Values (CSV) آپلود کنید. لطفا از پسوند های فایل استاندارد استفاده نمایید.
تعداد جداول و نمودارها باید متناسب با حجم مقاله باشد. جداول، نمودارها و عكس ها در انتهای مقاله و پس از منابع، با ذكر شماره و توضیحات كامل قرار داده شوند.
 
آماده سازی فایل های تکمیلی/اضافی:
اگر راهنمای ارسال امکان افزودن فایل های تکمیلی/ اضافی را می دهد، از دستورالعمل زیر استفاده نمایید.
فایل های تکمیلی/ اضافی بایستی در درون متن به ترتیب عددی مورد استناد قرار گیرند (مثال، فایل تکمیلی/ اضافی 1 یا فایل های تکمیلی/ اضافی 2 و 3).
مجموعه داده ها، جداول بزرگ، فیلم ها یا سایر اطلاعات را می توانید به عنوان فایل های تکمیلی/ اضافی ارسال نمایید. نتایجی که تحت "داده ها نشان داده نشده" مشخص می گردند باید در قالب فایل های تکمیلی/ اضافی ارسال شوند.
هر فایل تکمیلی/ اضافی باید به­ صورت جداگانه ارسال شود. هنگام ارسال، یک عنوان کوتاه برای هر فایل قرار دهید.
 
آماده کردن اطلاعات مورد نیاز:
نویسندگان بایستی هنگام ارسال مقاله، اطلاعات مورد نیاز زیر را آماده داشته باشند. برای داوری کور (Blind peer-review)،
اطمینان حاصل کنید که این اطلاعات در متن مقاله وجود نداشته باشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد داوری همکار (peer review) به بخش خط­ مشی­های ادیتوریال مراجعه کنید. اطلاعات ارائه شده توسط سردبیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 
اطلاعات نویسنده:
اسامی کامل و آدرس ایمیل همه نویسندگان و همچنین وابستگی آن­ها (Affiliation) و آدرس مؤسسات برای ارسال مقاله الزامی است. ارائه شناسه منحصر به فرد (ORCID یا Scopus ID) هر نویسنده همکار اختیاری است؛ اما ترجیحا بهتر است قرار داده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش نویسندگی و شناسه منحصر به فرد در خط مشی ادیتوریال مراجعه کنید. اگر یک گروه همکاری باید به عنوان نویسنده ذکر شود، نام گروه را به عنوان نویسنده بنویسید.
در بخش مشارکت نویسندگان، نویسندگان بایستی مشارکت هر نویسنده همکار را در ایده پردازی، طراحی اثر، جمع آوری، تحلیل یا تفسیر داده ها، تهیه پیش نویس یا نقد و بررسی آن
از جهت محتوای فکری توضیح دهند.


تاییدیه اخلاقی و رضایت برای مشارکت
نویسندگان مقاله که مطالعات مربوط به مشارکت کنندگان انسانی، داده های مربوط به افراد یا بافت های انسانی را گزارش می کنند بایستی اطلاعات زیر را ارائه کنند:
گواهی مبنی بر تاییدیه اخلاقی و رضایت ( حتی اگر از نیاز به تاییدیه صرفنظر شده باشد)
نام کمیته اخلاقی که مطالعه را تایید نموده و شماره رفرنس کمیته در صورتیکه اختصاص داده شود
مقالات ارسالی که در آن، مطالعه شامل حیوانات می شود بایستی گواهی تاییدیه اخلاقی را به همراه داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر به خط مشی ادیتوریال مراجعه کنید.
اگر مقاله ارسالی هیچ گونه استفاده از حیوانات یا داده های انسانی یا بافت انسانی را شامل نمی شود، عبارت "مورد ندارد" را در این بخش دکر نمایید.
در مورد محققاني که به کميته اخلاقي رسمي دسترسي ندارند، اصول مشخص شده در بيانيه هلسينکي بايد رعايت گردد.